Віртуальная выстава з фондаў Нацыянальнага музея Рэспублікі Комі “Беларускі тэкстыль канца 1940–1950-х гг.”

4 Лістапад

Віртуальная выстава на аснове калекцыі беларускага тэкстылю Нацыянальнага музея Рэспублікі Комі прадстаўлена на сайце Гродзенскага дзяржаўнага гісторыка-археалагічнага музея. У сваю чаргу гродзенскі музей падзяліўся выставай “Беларускія традыцыі: Ганчарнае рамяство Панямоння”.

Абмен выставамі адбыўся ў рамках арганізацыі юбілейных мерапрыемстваў, прысвечаных 25-годдзю з дня заснавання грамадскай арганізацыі “Беларуская нацыянальна-культурная аўтаномія Рэспублікі Комі”, і ў азнаменаванне Года культурнай спадчыны ў Расіі.

Выстава “Беларускі тэкстыль канца 1940–1950-х гг. ” у мультымедыйным фармаце знаёміць не толькі з калекцыяй тэкстылю, вырабленага  Г. П. Чачко ў сярэдзіне XX стагоддзя ў яе родным сяле Пагост (тады – Тураўскі раён Палескай вобласці Беларускай ССР), але і з Рэспублікай Комі. У горад Сыктыўкар Галіна Піліпаўна прыехала ў 1958 годзе, пазней тут выйшла замуж і засталася ў сталіцы Комі АССР. Калекцыя, прадстаўленая на выставе, дэманструе разнастайнасць прыёмаў дэкаравання, каляровай гамы і ўзораў. Яна дазваляе атрымаць уяўленне аб народным тэкстылі Усходняга Палесся пасляваеннага дзесяцігоддзя, ткацтве і вышыўцы.

На анлайн-выставе “Беларускія традыцыі: Ганчарнае рамяство Панямоння” гледачу прадастаўляецца магчымасць пазнаёміцца ​​з ганчарствам як адным з нямногіх відаў беларускага народнага мастацтва, які меў характар ​​промыслу. Мультымедыйны праект дэманструе традыцыйную кераміку Гродзеншчыны. Сярод экспанатаў – кухонны посуд, посуд для захоўвання і транспарціроўкі прадуктаў і ежы, сталовы посуд, дэкаратыўная кераміка і інш.

Дырэктар Нацыянальнага музея Рэспублікі Комі Святлана Уладзіміраўна Бандура заўважыла, што “арганізацыя міжнародных выстаў у сучасных умовах спрыяе падтрыманню супрацоўніцтва паміж краінамі і народамі, захоўванню гісторыка-культурнай спадчыны, развіццю міжмузейнага партнёрства. Сёння культурнае ўзаемадзеянне як ніколі можа выконваць ролю гаранта агульначалавечых каштоўнасцей. Выстава стварае дыялог культур, дазваляе захапіцца прыгажосцю народнага майстэрства”.

Намеснік дырэктара па навуковай рабоце Гродзенскага дзяржаўнага гісторыка-археалагічнага музея Алеся Іванаўна Саўчук адзначыла: “Мы спадзяемся, што супрацоўніцтва нашага музея з Нацыянальным музеем Рэспубікі Комі будзе працягнута. Першы рэалізаваны праект – гэта прадстаўленне беларускага народнага ткацтва і ганчарства. У сваю чаргу, жыхарам і гасцям Беларусі будзе цікава пазнаёміцца ​​з традыцыйнай народнай культурай народаў Рэспублікі Комі”.

Выставы даступныя на афіцыйных сайтах музеяў: https://grodno-museum.by/present/  і http://projects.museumtur.ru/beloruss_tekstil/